11 listopada - rocznica odzyskania niepodległości

To już 98 lat minęło od historycznego wydarzenia jakim było odzyskanie po 123 latach niewoli niepodległości. Przypomnę, że to Kraków był  "Domem  Niepodległości". To w naszym mieście spędził 16 lat Józef Piłsudski, z Krakowskich  Oleandrów  6 sierpnia 1914 roku wymaszerowała  I Kompania Kadrowa, tu powstały Legiony  Polskie, stąd wymaszerowały pierwsze oddziały, wreszcie Kraków był pierwszym wyzwolonym polskim miastem (31.X.1918 r.), a na początku listopada 1918 r powstał zalążek pierwszego rządu Galicyjska Komisja Likwidacyjna.

Tradycyjnie w tym mieście obchodzona jest rocznica  przez rządząca  partię Prawo i Śprawiedliwość. O godzinie 10 miała miejsce msza święta  w  Katedrze   Wawelskiej. Uformowany na dziedzińcu pochód przeszedł przez z bramę przy ulicy Bernardyńskiej ulicę  Grodzką, Rynek Główny  Floriańska, obok Barbakanu na Pl. Jana Matejki, gdzie miały miejsce przemówienia, odznaczenia orderami i apel poległych.Uroczystości starali sę zakłócić zgromadzeni u wylotu u. Grodzkiej KOD-owcy.

Dalsza część oroczystości miała miejsce po południu. O 16.30 w Katedrze Wawelskiej z udziałem niemal całego polskiego rządu odprawiona została msza święta. Z  Wawelu uczestnicy przemierzyli trasę - ul. Straszewskiego - Ul. J. Piłsudskiego do   Hali    T.G. "Sokół"  . Tu piękne przemówienia patriotyczne wygłosili Prezes PiS-u Jarosław Kaczy- ński, Premier Beata Szydło, R. Terlecki i  redaktor Naczelny Gazety Polskiej. Jarosław Kaczyński przypomniał, że tu w sali Sokoła  11  listopada w 2014 r. ogłosił decyzję o kandydowaniu na prezydenta RP Andrzeja Dudy!

W tym pięknym, słonecznym, ciepłym dniu zwieńczeniem patriotycznych uroczystości było efektowne zwycięstwo polskich piłkarzy 3:0  nad   Rumunią  w  ramach  eliminacji do mistrzostw Europy w Moskwie. To był piękny "11"   Ktoś zauważył, że pierwszy gol padł w 11 minucie, a ostatni z "jedenastki".

List z podziękowaniem za udział w obchodach

Szanowni Państwo!
Serdecznie dziękujemy za uczestnictwo na społecznych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w krakowskim Sokole. Uroczystość z udziałem najważniejszych osób w Państwie (Pani Premier Beaty Szydło, marszałków sejmu i senatu, wicepremierów, ministrów) i kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości na czele z prezesem Jarosławem Kaczyńskim nie byłaby tak udana, gdyby nie państwa obecność.
Zachęcamy również do zobaczenia i udostępniania relacji z tego pięknego wydarzenia:

http://pis.org.pl/aktualnosci/spoleczne-obchody-narodowego-swieta-niepodleglosci-w-krakowie


Z podziękowaniem,
Andrzej Adamczyk
Pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości
w okręgu 13 - Kraków

--

Biuro Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości okręgu nr 13 - Kraków
ul. Retoryka 7/1 31-108 Kraków
Biuro czynne: poniedziałek, wtorek, czwartek w godz. 11:00-17:00
e-mail: krakowpis@gmail.com
www.piskrakow.pl