Autobiografia

Władysław Grodecki

Władysław Grodecki

Część I – Wyprawy

Władysław Grodecki został wytypowany przez magazyn internetowy Travelin na 9. najbardziej znanego podróżnika.

Mgr inż. kartograf – absolwent Politechniki Warszawskiej (1968r.), dziennikarz, przewodnik turystyczny po Krakowie i województwie małopolskim, pilot wycieczek, instruktor przewodnictwa, podróżnik.

Wędruję po świecie ponad 40 lat . W tym czasie:

  • uczestniczyłem w wielu b. ciekawych wycieczkach z różnych biur podróży m. in. do : Egiptu / 1972/, Indii /1974/, Azji Środkowej /1977/, Korei Płn. /1978/, Danii, Niemiec, Finlandii / promowe 1982-85 /, Włoch /1984/, Tunezji /1985/, Maroko /1986/, Wietnamu /1986/, Turcji /1989 /.
  • uczestniczyłem w miesięcznych wycieczkach szkoleniowych organizowanych przez Zarząd Woj. PTTK w Krakowie m. in.: do Włoch i Austrii /1978/, Francji i Szwajcarii /1979 /, Grecji /1980 /, Jugosławii / 1981/.
  • byłem współorganizatorem następujących wypraw: Hiszpania – Portugalia - Francja /1987 /, Turcja /1989/, Ukraina /1994r./, Skandynawia / 1995/.
  • pilotowałem wiele pielgrzymek i wycieczek do Włoch i Hiszpanii.
  • zorganizowałem i prowadziłem następujące wyprawy :
    1. Skandynawia / 1988r. – Polska – Finlandia – Norwegia – Szwecja – Dania – RFN – NRD - Polska /- wycieczka szkoleniowa dla przewodników i działaczy turystycznych PTTK – 30 dni/.
    2. Niemcy – Luksemburg - Francja /Bretania i Normandia/- Belgia – Holandia (1992r.)
    3. Płd. Francja – Hiszpania – Gibraltar – Ceuta - Portugalia (1995 )
    4. Czternaście 4-tygodniowych wypraw trampingowych do Turcji w latach 1991- 2009r.
    5. Trzy wyprawy do Indii w latach 2003- 2005.
    6. Siedem wypraw do Tajlandii, Laosu i Kambodży w 2007-2013r.

Wielkie wyprawy

  1. półtoraroczny pobyt na pustyni w Iraku / praca na kontrakcie, wykonywanie trilateracji na obszarze całego kraju- 1975-76 /.
  2. samotna – 18-to miesięczna Wyprawa Dookoła Świata dla uczczenia 500-lecia odkrycia Ameryki 1992- 94 / Polska – Słowacja – Węgry – Rumunia – Bułgaria – Turcja – Iran – Pakistan – Indie - Sri Lanca – Australia - Nowa Zelandia – Hawaje – USA – Peru – Kolumbia – Brazylia – Paragwaj – Belgia – Niemcy - Polska /.
  3. samotna - 6-cio miesięczna wyprawa przez : Europę, Azję i Afrykę dla uczczenia 600–lecia Wydziału Teologicznego i 150-lecia Wydziału Geograficznego UJ. 1997- 98 / Polska – Białoruś – Rosja – Chiny – Laos – Tajlandia – Indie – Nepal – Kenia – Tanzania – Zambia – Zimbabwe - RPA- Holandia – Niemcy - Polska.
  4. samotna – 10-cio miesięczna Wyprawa Dookoła Świata dla uczczenia 80-lecia Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. /1999- 2000 / Polska – Austria - USA – Kanada – Meksyk - Polinezja Francuzka – Taiwan – Indonezja – Singapur – Malezja – Tajlandia – Kambodża - Bangla Desz – Indie – Niemcy - Polska/.
  5. samotna – 10-cio miesięczna Wyprawa Dookoła Świata dla uczczenia 60 rocznicy polskiego wychodźstwa z Rosji 2002-03 /Polska – Finlandia – USA – Kanada – Meksyk – Guatemala – Honduras – Nikaragua - Costa Rica – Panama – Kolumbia – Ekwador – Peru – Boliwia – Argentyna – Chile – Tajlandia – Szwajcaria - Polska/.

Część II - Działalność Patriotyczna

Okres studiów 1963-68

  • uczestnictwo w Strajku okupacyjnym na Politechnice Warszawskiej 21/22 marca 1968r.
  • Kierownik służby porządkowej na parterze Gmachu Głównego.

Okres pracy zawodowej w Krakowskim Przedsiębiorstwie Geodezyjnym, KOPM i na kontrakcie w Iraku 1968- 1976

  • audycje okolicznościowe w radio zakładowym, obrona interesów pracowników „na kontrakcie” ( szef związków zawodowych)

Czasy pracy w Biurze Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK 1977- 1990

  • 1976- 1981 - działalność popularyzatorsko - oświatowa w środowiskach młodzieży szkolnej, emerytów i robotników Nowej Huty ( wykłady o charakterze patriotycznym w hotelach robotniczych NH, szczególnie w okresie „Solidarności”)

Czas „Solidarności”

  • Przez wiele lat z ramienia Komitetu Opieki Nad Kopcem J. Piłsudskiego opiekowałem się kryptą Marszałka w Katedrze Wawelskiej. W tym czasie oprowadzałem dużo ViP- ów , m.in. córki Marszałka Jadwigę i Wandę.
  • Jako v-ce Prezes Krakowskiego Koła Przewodników Miejskich zwołałem zebranie przewodników krakowskich z udziałem przedstawicieli innych ośrodków przewodnickich i Głównej Komisji Przewodnickiej PTTK. Jego ukoronowaniem była pierwsza w Polsce „Solidarność” przewodników Turystycznych PTTK.
  • Działalność popularyzatorsko - oświatowa w środowisku przewodnickim ( wykłady o tematyce geograficzno - podróżniczo- historycznej )
  • Prowadzenie cyklu wykładów o tematyce patriotycznej dla młodzieży studiującej co dwa tygodnie na plebani kościoła NMP w Bieżanowie Starym z inspiracji ks. prałata Antoniego Sołtysika.
  • Wykonywanie dokumentacji fotograficznej ważnych wydarzeń w Polsce i w Krakowie.

Stan wojenny

  • W moim mieszkaniu był punkt kontaktowy ( przywożona była „bibuła” z Gdyni, którą odbierali koledzy z Nowej Huty i odwrotnie)
  • Wykłady o „Solidarności” w okresie „zakazu” publikacji i wszelkich widowisk ( np. „Wieczór kolęd” w Klubie „Discomat” )
  • Udział w manifestacjach patriotycznych w Krakowie, a później k. „Arki Pana” i na Placu Centralnym. Robienie dokumentacji fotograficznej.
  • Wspieranie uczestników „Strajku głodowego” w kościele NMP w Bieżanowie Starym ( m. in. przetrzymywanie w swoim mieszkaniu przez 8 dni dwóch wycieńczonych uczestników głodówki ).
  • Udział w 10 Marszach Szlakiem I Kompanii Kadrowej ( 1983 – 87 i 2005-2009 ). Te pierwsze były prawdziwymi manifestacjami patriotycznymi, a dla młodzieży w nich uczestniczącej i goszczących nas chłopów na trasie wspaniałymi lekcjami historii!

Odnowa Kopca J. Piłsudskiego na Sowińcu 1980 – 1989 r.

  • Gdy po czerwcu 1980 r. Kopiec J. Piłsudskiego uznano za zabytek kultury i historii naszego narodu , od razu zaangażowałem się w jego odnowę. W gronie kilkuosobowym w sobotni i niedzielny poranek spotykaliśmy się pod Kopcem by w taczkach wywozić ziemię z podstawy kopca i umieszczać je w miejscach ubytków. Poza tym porządkowaliśmy Pawilon pod Kopcem i jego otoczenie np. poprzez koszenie trawy, sadzenie krzewów czy kwiatów.
  • osobny rozdział to edukacja patriotyczna młodzieży i dzieci. Przyjeżdżające do Krakowa wycieczki, gdy tylko była taka możliwość (czas, autobus do dyspozycji ) zawoziłem ich do Lasu Wolskiego i na Kopiec.
  • Czerwiec- lipiec 1988 r. zorganizowałem i prowadziłem wielką wyprawę dla przewodników i działaczy PTTK „SKANDYNAWIA 88” . Na pierwszej stronie „Gazety Krakowskiej” ( Organ PZPR ) ukazał się artykuł pt. „Ziemia z Narviku na Kopiec Piłsudskiego”. Pobrano tam ziemię, a później w oryginalnej urnie ( z brązu proj. A. Kołaczyńskiego ) uroczyście złożono na Kopcu.

Po 1989 r.

  • Członek Komitetu Obywatelskiego w Krakowie Podgórzu – Komisja Kultury.
  • 4 czerwca 1989 r. Pierwsze wolne wybory byłem „Mężem zaufania”.

Wyprawy wielkie i mniejsze – przywożenie ziem na Kopiec Marszałka J. Piłsudskiego.

  • Począwszy od 1988 r., kiedy to przywiozłem ziemię z Cmentarza w Narviku niemal co roku przywoziłem kolejne z każdej wyprawy. Ogółem przywiozłem ziemię z około 150 polskich cmentarzy rozsianych po całym świecie, grobów wybitnych Polaków, miejsc ważnych dokonań naszych rodaków i pól bitewnych. Wielokrotnie pobraniu ziemi towarzyszyła msza święta i uroczystość patriotyczna. Przywiozłem niemal wszystkie ziemie składane na „Mogile mogił” w latach 1989 - 2010!
  • Na początku były ziemie z cmentarzy w Europie m. in. z Loreto, Tatarowa, Adampola, Cm. Angielskiego w Stambule ( spoczywa tu M. Langiewicz), Murmańska, Bredy . W ostatnich latach przywiozłem ziemię z ok. 20 polskich cmentarzy na Wołyniu.

W Polsce

Przy okazji różnych wyjazdów poza Kraków odwiedzałem także i interesujące cmentarze oraz miejsca martyrologii naszego narodu m. in. Pustków obóz z hitlerowski z II wojny, Piotrków- cm. Legionowy, Leszno – cm. Powstańców Wlkp. , Sejny- cm. Powstańców Sejnejskich 1919 r. , cmentarze z I wojny światowej na Kielecczyźnie oraz z I i II wojny światowej w woj. lubelskim itd.

Na świecie

Cztery wielkie samotne wyprawy były znakomitą okazją by odwiedzić najważniejsze ośrodki polonijne na świecie, polskie cmentarze, groby wybitnych Polaków, miejsca szczególnych dokonań!

  • W trakcie pierwszej samotnej wyprawy dookoła świata w latach 1992 -94 pobrana została ziemia ze Szkoły im. J. Piłsudskiego w Melbourne, z Obozu polskich sierot w Pahiatua w Nowej Zelandii, z Cm. Żołnierzy Pacyfiku w Honolulu, miejsce śmierci K. Pułaskiego w Savannah w USA itd.
  • Samotna Wyprawa przez Europę- Azję i Afrykę 1997-98r. Przywiozłem ziemię z Irkucka, Harbinu, z mogił polskich żołnierzy z II wojny światowej na cm. wojennych w Delhi i Nairobi, z obozu polskich dzieci z czasów wojny Kolhapur- Valivade w Indiach, z polskich cmentarzy i obozów sierot z czasów II wojny światowej w Afryce Wschodniej ( było ich 22 ) : z cm. przy ul. Langata w Nairobi, Tengeru, Morogoro, Dar es Salam, Lusaka, Livingstone, Digglefold, Greendale, Oudshorn i innych.
  • Samotna wyprawa dookoła świata 1999-2000 dla uczczenia 80 rocznicy Bitwy Warszawskiej. Pobrano ziemię z licznych cmentarzy wojennych i cywilnych znanych polskich osadników na terenie Kanady i USA ( m. in. z Panny Marii, Kościuszko, Polonia – pierwszych polskich osad w Teksasie z połowy XIX w. ) i z Polinezji Francuskiej.
  • Samotna wyprawa dookoła świata 2002-2003 dla uczczenia 60 rocznicy polskiego wychodźstwa z Rosji. Pobrano ziemię z kolejnych cmentarzy polskich osadników i kombatantów z czasów II wojny światowej na terenie USA, Kanady, Santa Rosa w Meksyku ( obóz sierot uchodźców z „Nieludzkiej ziemi” ), z grobów wybitnych Polaków Ernesta Malinowskiego w Limie i Ignacego Domeyki w Santiago, z przełęczy Ticlio ( 4818 m. n.p.m. – najwyższy punkt słynnej kolei andyjskiej proj. E. Malinowskiego) w Andach , cmentarzy w Argentynie.

Odnowa cmentarzy polskich na Wołyniu.

Z inspiracji p. Władysława Barańskiego jako Pełnomocnik kilku organizacji niepodległościowych z Południowej Polski odbyłem latem 2007 r. tygodniową wyprawę rekonesansową po Wołyniu śladem polskich cmentarzy legionowych i mogił bestialsko zamordowanych Polaków w czasie II wojny światowej.

Rok później, w sierpniu 2008 r. z grupą 34 osób z Płd. Polski przez tydzień wspólnie z harcerzami ze Zgierza, młodymi ludźmi z Lublina i z całej Polski odnawialiśmy polskie cmentarze w okolicach Kowla, Łucka i Maniewic. W drodze powrotnej z Wołynia odwiedziliśmy Krzemieniec, Poczajów, Żółkiew i Lwów. Dla młodzieży była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

Wystawy!

W ciągu ostatnich 10 lat miałem ponad 50 wystaw pamiątek i fotografii o charakterze patriotycznym w placówkach kultury Krakowa, Warszawy, Wielkopolski, Małopolski i w innych regionach Polski. Wystawom towarzyszyły wykłady o charakterze geograficzno - historycznym i występy artystyczne ( śpiewy, recytacje, wykłady literatów, historyków i historyków sztuki ). Byłem również współautorem licznych wystaw organizowanych przez SPSW w Podgórzu, innych organizacji i instytucji. Warto dodać, ze latach 2004 -2007 wspólnie z aktorką Alicją Kondraciuk zorganizowaliśmy co najmniej 20 imprez kulturalnych, w tym większość imprez patriotycznych.

Do ciekawszych wystaw fotografii i pamiątek zaliczam:

  • „Polacy w świecie” wystawa fotografii w Klubie Garnizonowym w Krakowie.
  • „25 lat Solidarności!” wystawa pamiątek i program artystyczny w DK „Podgórze”
  • „Godz. 14.00 – pamiętamy!” - w 25 rocznica wprowadzenia „Stanu wojennego” w Muz. Fotografii w Krakowie.
  • „Święci w dziejach Krakowa” projekt kulturalny ( połączony z wystawą ) z okazji 750 - lecia lokacji Krakowa w CK Dworek Białoprądnicki
  • „Wielka nadzieja Afryki” projekt kulturalny połączony z wystawą pamiątek i fotografii ( finansowany przez MSZ i Ambasadę Kanadyjską w Polsce )
  • „Zostawili ślad – Dzieje Polaków w świecie” w Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.
  • „Polskie Cmentarze na Wołyniu” w Lublinie z okazji 20- lecia działalności Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko – Podolskiej.
  • „Kurdowie i ich sąsiedzi” (z udziałem wybitnych orientalistów)
  • „Zapomniane dzieci” (z udziałem Sybiraków)
  • „Wyprawy romantyczne nad Bosfor” (z udziałem znanych turkologów)

Część III - Przewodnictwo, działalność publicystyczna, odznaczenia

Od ponad 40 lat jestem przewodnikiem miejskim po Krakowie i województwie małopolskim.

Nie sposób nie wspomnieć o ogromnej roli jaką w edukacji patriotycznej spełnia przewodnictwo turystyczne (oprowadzanie po Krakowie, a szczególnie po Katedrze Wawelskiej powinno być prawdziwą lekcją historii i patriotyzmu ).

Nauczyciel na lekcji historii musi przestrzegać ram programowych (a te nie są zbyt ciekawe), a tylko nieliczni starają się przekazać młodzieży coś więcej, dotyczy to szczególnie najnowszych dziejów Polski. Zresztą najczęściej sami jej nie znają lub obawiają się o konsekwencje „braku poprawności politycznej”.

Przewodnik turystyczny, jeśli chce być wierny etyce zawodowej, powinien mówić to co myśli, a nie to co chcieliby usłyszeć niektórzy turyści. Tylko nieliczni przewodnicy postępowali zgodnie ze swym sumieniem. Szczególnie newralgicznym punktem na trasie wycieczki była krypta Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tutaj było najłatwiej „podsłuchać” lub nagrać wystąpienie przewodnika. Przez kilka lat z ramienia Komitetu Opieki nad Kopcem Marszałka Józefa Piłsudskiego byłem opiekunem trumny Marszałka. Moim „wykładom” o wielkim Polaku przysłuchiwali się różni ludzie, czego konsekwencją były liczne represje (przesłuchiwanie w Urzędzie Wojewódzkim, a także w Zarządzie Głównym PTTK). Ciekawe, że najchętniej słuchali ich VIP-y i nigdy nie było z tej strony żadnych konsekwencji! Wspomnę również, że jednym z moich słuchaczy był syn legionisty, ówczesny Metropolita Krakowski Karol Wojtyła, który poklepał mnie z uznaniem: „tak mówić należy”! Wielki zaszczyt spotkał mnie również kiedy ks. prof. Jacek Urban poprosił mnie by o ojcu opowiedzieć córkom Marszałka – Jadwidze i Wandzie, gdy po 51 latach odwiedziły grób ojca.

Uważam, że najważniejszy okres w mej karierze przewodnickiej przypadał na lata Solidarności i stanu wojennego. Przewodnik turystyczny miał bardzo ważną misję do spełnienia, uczyć prawdziwej historii i patriotyzmu. Myślę, że wywiązałem się z niej właściwie, o czym świadczą liczne listy i podziękowania z tamtych lat, a nierzadko i przyjaźnie, które trwają do dnia dzisiejszego.

Występy w mediach

Współpracuję ( lub współpracowałem ) z następującymi czasopismami:

  • Płomyczek, Wzrastanie, Gazeta Polska, Dziennik Polski, Nasza Polska, Kurier Podlaski, Źródło, Salwator, Politechnik, Nasz Dziennik, Semestr, Droga, Super Express, Nowy Lud, Brat, GLOBTROTER, Dominik, PRO MEMORIA, Nowy Dziennik, itd.

Występy w polskich mediach:

  • telewizja – TVP1, TVP 2, Polonia, Polsat, TMT, Krater, Wisła, TVN, TVN 7, Telewizja lokalna; Kraków, Warszawa, Lublin, Kielce, Leszno, Łódź.
  • radio: II program, R. Kraków, R. Lublin, R. Rzeszów, R. Wanda, R. Rak, R. Mariackie, R. Maryja, R. Olsztyn itd.
  • internet

Występy w zagranicznych mediach:

  • w telewizji: w Chicago, N. Jorku, Kurytybie, Bratysławie, Delhi, Diyarbakir ( Turcja )
  • w radio: w Chicago, Nowy Jork, Los Angeles, Phoenix, Floryda, Toronto, Vancouver, Kurytyba, Melbourne, Wellington.

W trakcie wędrówek po świecie występowałem na sesji plenarnej UM Kurytyby (15’ wystąpienie) oraz:

  • byłem przyjmowany m. in. przez : Jana Pawła II, wielu ambasadorów RP, ambasadora Iranu w Warszawie i Belgii w Brazylii, maharadżę Kolhapuru /Indie/, szejków na Pustyni arabskiej, ks. M. Żelazka, ks. kard. Kozłowieckiego, Prezydenta Moorei ( Polinezja Francuska), Prezesa Kongresu Pol. USA- E Moskala, w pałacu R. Valentino w Hollywood, wodza Apaczów Guerrerę, premiera Malezji w Kuala Lumpur .

Inne informacje

  1. Moja biografia w leksykonie „Who is Who” w Polsce.
  2. Moja biografia w książce „Polacy na przełomie XX i XXI wieku. / A. Lenkiewicz /
  3. Kto jest kim w Krakowie / biografia w „Dzienniku Polskim” /
  4. Moja biografia to temat pracy magisterskiej Łukasza Olearczyka AWF „WŁADYSŁAW GRODECKI- WĘDROWNY AMBASADOR POLSKI”
  5. Moje artykuły w podręcznikach szkolnych :
    1. Oglądam świat - VI kl. język polski / Arka/.
    2. Zrozumieć świat - język polski ZSZ /Arka /
    3. Zdasz na pewno – sprawdzian dla uczniów SP /HARMONIA/.
    4. Przygotowuję książkę- reportaż: „1500 DNI SAMOTNYCH WĘDRÓWEK PO ŚWIECIE”
  6. Od 2003 r. w najbardziej reprezentacyjnej kulturalnej placówce Krakowa – w Dworku Białoprądnickim prowadzę spotkania „Pocztówki ze świata” ( przez osiem lat w każdą środę, a od dwóch lat 2 razy w miesiącu ).
  7. W latach 2010- 2012 prowadziłem Klub Podróżnika w CK „Ruczaj”

Odznaczenia:

  • ODZNAKA HONOROWA: „ZA ZASŁUGI DLA TURYSTYKI”
  • Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej
  • Odznaka „Honoris gratia”
  • ZASŁUŻONY POPULARYZATOR WIEDZY TWP
  • Medal 50 – lecia PTTK
  • Odznaka „Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki” (nr 102 wydanej w 1987r. )
  • Medal „Uczestnikowi Marszu Kadrówki” ( za udział w 10 marszach )