Władysław Grodecki...

dziewiąty na liście najbardziej znanych polskich podróżników (ranking Travelin) i  ten, o którym tak wypowiadali się wybitni podróżnicy, profesorowie, jego przyjaciele...

 1. Wojciech Dąbrowski, największy polski globtroter podczas zapowiedzi cyklu spotkań SzOkTravel w Szamotułach w kwietniu 2016 r.: „ to legenda i pierwszy Polak, który torował drogę podróżnikom przed laty. Także mnie”.
 2. Doc. dr Jerzy Groch, wykładowca geografii na UJ: "Pan jest prawdziwym profesorem, poznał cały świat, najwspanialsze zabytki i cuda natury, ogromne bogactwo i wielką biedę, ludzi różnych kultur i religii, różne klimaty, roślinność i zwierzęta wielu stref … a my tylko książki przepisujemy!"
 3. Jacek Grabowski, dziennikarz „The New York Times”: „Mam przyjemność Pana poinformować , iż został Pan wybrany przez Polonię Amerykańską do elitarnego grona WYBITNYCH POLSKICH PODRÓŻNIKÓW . Pana zasługi w tej materii cenione są nie tylko w Polsce, ale i na świecie.”
 4. Komentarz z portalu "Znani Polacy" (autor: Wiesiek): "Jeden z Ostatnich Prawdziwych… Oczywiście jest to osoba mi znana częściowo, jakże przy WG skromnych pasjach. Kto nie spotkał tego typu ludzi na swojej ścieżce na pewno nie byłby skory do kliknięcia 10!"
 5. Komentarz z portalu "Znani Polacy" (autor: Mama trzech synów): "Dla mnie człowiek, z którym nie bałabym się pójść na koniec świata. Choć nie znam Go bliżej i tylko raz miałam okazję słuchać jego opowieści o Krakowie. To Wielki Polak i jak czytam o jego podróżach to mam uczucie lęku, że nikt nie będzie już tak potrafił jak On. Nigdy nie miałam okazji podróżować, ale w sercu czuję, że to uwielbiam. Takie drobne wycieczki w nieznane dają mi wielką radość. Myślę, że pan Grodecki jest zwykłym, a jednocześnie bardzo niezwykłym człowiekiem."
 6. Uczestniczka wyprawy trampingowej do Turcji (jedna z kilkunastu zorganizowanych przez WG) „Panie Władysławie, takich wypraw jak pan zorganizował, nie było nigdy wcześniej, ani później.”
 7. Tytuły artykułów: „Podróżnik prawdziwy” (Nowy Dziennik – Nowy Jork 2001), "Ambasador Polski i Krakowa", "Wędrowny ambasador"
 8. Określenia: legendarny podróżnik, charyzmatyczny, legenda wśród podróżników, Ambasador II kroku w programie 3Biegun Marka Kamińskiego
 9. Uczestniczka wyprawy trampingowej do Turcji (jedna z kilkunastu zorganizowanych przez WG) „Panie Władysławie, takich wypraw jak pan zorganizował, nie było nigdy wcześniej, ani później.”
 10. Paweł Dawidowicz, instruktor Centrum Promocji Kultury ul. Podskarbińska 2 w Warszawie, po wykładzie 18 kwietnia 2016 r.:"Byłem Pańską prezentacją zachwycony. Publiczność także została oczarowana."

WŁADYSŁAW GRODECKI W ZASZCZYTNYM GRONIE: WIELCY POLACY, PODRÓŻNICY ODKRYWCY I ZDOBYWCY

Z inicjatywy Fundacji Klubu Podróżników Śródziemie w Krakowie przy ulicy Lema powstaje Aleja Wielkich Polskich Podróżników, Odkrywców i Zdobywców. Oto lista zgłoszonych kandydatów:

 1. B. Polak
 2. E. Malinowski
 3. H. Arctowski
 4. A. Fiedler
 5. K. Nowak
 6. T. Halik
 7. I. Domeyko
 8. B. Malinowski
 9. P. E. Strzelecki
 10. L. Teliga
 11. K. Baranowski
 12. E. Dzikowska
 13. M. Kamiński
 14. J. Potocki
 15. W. GRODECKI
 16. W. Dąbrowski
 17. J. Kukuczka
 18. L. Cichy
 19. K. Wielicki
 20. W. Kurtyka
 21. B. Dybowski
 22. A. F. Ossendowski
 23. M. Beniowski
 24. A. Doba
 25. M. Witkowska

Wiersz znanego poety polskiego Józefa Barana:

Elegia podróżna (Podróżnikowi Władysławowi Grodeckiemu)

Coraz dalsze podróże
za góry
za chmury
za kontynenty
za wielkie wody
na antypody
aż przyjdzie kiedyś podróż najdalsza,
z której nikomu wrócić nie dozwalasz
Nieprzenikniony Mocny Boże