Niezłomnym - Ojczyzna (w 1050. rocznicę chrztu Polski)
Morawica koło Krakowa to miejscowość wyjątkowa nie tylko na mapie Małopolski, ale i naszej Ojczyzny. Stąd wywodził się słynny w całej Rzeczypospolitej ród Toporczyków, którch spadkobiercami byli inne rody Małopolskie, m.in. Tenczyńskim, Szafrańców, Kmitów. Na Wzgórzu Świątynnym wznieśli potężny zamek warowny by bronił granic i jedności kraju! Obecnie nad Wzgórzem Pamięci dominuje piękny kościół barokowy z połowy XVIII proj. Fr. Placidiego. Wzgórze i kościół jest doskonale widoczny z autostrady A4, także imponujący pomnik "Niezłomnym Ojczyzna". Nad pękniętym murem wznosi się Biały Orzeł. Poniżej symbole i ważne daty z naszej historii od chrztu aż do katastrofy smoleńskiej. W murze złożona jest urna z ziemią z kwatery "Ł" na warszawskich Powązkach, a z drugiej strony tabliczki z selkami nazwisk żołnierzy niezłomnych.
Uroczystości 23 kwietnia 2016 r. wpisały się w jubileusz 1050-lecia chrztu i stanowią ich zwieńczenie.
Płytki pomnika "NIEZŁOMNYM - OJCZYZNA", poświęconego Niezłomności Narodu Polskiego
Po koncercie patriotycznym odprawiona została Msza Święta pod przewodnictwem Stanisława kardynała Dziwisza w obecności Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza i Wojciecha Kolarskiego, podsekretarza stanu reprezentującego prezydenta Andrzeja Dudę.Poniżej link - fotoreportarz z uroczystości- Józefa Wieczorka.
Niezłomnym Ojczyzna w Morawicy k/Krakowa
Dziękczynienie z okazji 1050-lecia Chrztu i Państwowości Polskiej
Odsłonięcie Pomnika
Morawica, 23 kwietnia 2016 r.
Góra Przemienienia
Wzgórze świątynne zwana też "Górą Przemienienia" jest miejscem szczególnym na ziemi polskiej.
(na Wzgórzu Świątynnym)
To gniazdo słynnego rodu Toporczyków, który dał początek innym znanym rodom Małopolski. Morawica, Tyniec, Wawel, to tu jak w Gnieźnie czy w Poznaniu wszystko co Polskę stanowi się zaczynało! Dzięki ks. Władysławowi Palmowskiemu świetnemu kaznodziei -kapelanowi Solidarności to Wzgórze po wiekach znowu ożyło. Dziesiątki pomników i płyt pamiątkowych z inskrypcjami stanowi interesujący komentarz naszych dziejów.
Na sąsiadującym zaś starannie utrzymanym cmentarzu spoczywa kilka ciekawych osób, m.in. pierwszy polski pilot zestrzelony w czasie II wojny światowej Mieczysław Medwecki.
Grób Mieczysława Medweckiego
Zaś koło pięknej barokowej świątyni 23 kwietnia 2016 r. został poświęcony Pomnik "NIEZŁOMNYM - OJCZYZNA", poświęcony Niezłomności Narodu Polskiego.
Z ulotek wydanych na okoliczność wmurowania kamienia węgielnego i odsłonięcia pomnika można przeczytać: "W dniu 7.XI. 2015 r. został wmurowany kamień węgielny składający się z kamieni pochodzących z więzień i miejsc katowania Żołnierzy Wyklętych w latach 1944-1963 oraz z urny zawierającej ziemię i prochy Niezłomnych z Łączki na cmentarzu Powązkowskim.
Pomnik ściśle wiąże się z obchodami 1050- lecia Chrztu Polski i obecności Państwowości Polskiej na arenie ówczesnej Europy! Powstaje w miejscu, gdzie ród rycerski Toporów miał swoją siedzibę w X-XI w. i owocnie przyczynił się do umocnienia idei jedności narodu."
Warto jeszcze przytoczyć fragment tekstu z dokumentu fundacyjnego z dnia poświęcenia pomnika- 23.04.2016 r. :
"Na wieczną rzeczy pamiątkę przez niniejszy dokument wszystkim niech będzie jawne i znane, że my potomkowie i dziedzice rycerskiego rodu Toporów (...) Pomnik Pamięci Niezłomnym w wierze i miłości Ojczyzny na dobrach morawickiej parafii i Wzgórzu Świątynnym wznieśli."
Popiersie Janusza Kurtyki i płytki pomnika