Spotkanie w Szamotułach
Już korespondencja z miłą Sylwią Firlet pracownikiem Szamotulskiego Ośrodka Kultury zwiastowała, że nie jest to zwyczajna placówka kultury. Kto zaprasza do siebie tylko w jednym miesiącu kwietniu 2016 roku tak znanych podróżników jak Wojtka Dąbrowskiego z Gdańska, Arkadego Fiedlera- wnuka znanego pisarza i piszącego te słowa?
Z Poznania do Szamotuł jechałem trochę zniesmaczony (o czym w innym miejscu), ale wszystko się zmieniło gdy po wyjściu z pociągu od razu wśród oczekujących na przyjeżdżających rozpoznałem uroczą Sylwię, a towarzyszył jej współautor albumu fotograficznego o Szamotułach Łukasz Bernady, mój znakomity przewodnik po mieście! A jest tu co zwiedzać! Zabytkowa kolejowa wieża wodna przypomina, że miasto położone jest na ważnym szlaku Poznań - Szczecin. Początki osady przypadają na XI wiek. Otoczone urodzajnymi glebami i lasami w XV-XVII w były ważnym centrum sukienniczym, olejarskim i garncarskim. Bez wątpienia do rozwoju miasta przyczynili się bardzo światli ludzie. Z założonej w 1455 r. przy kościele p.w. św. Stanisława Biskupa szkole parafialnej, wyszli późniejsi profesorzy Akademii Krakowskiej Wojciech Krypa, Marcin Cichosz, Jan Peterek, a Grzegorz Snopek był nawet jej rektorem. Z Szamotuł pochodził znany w całej Europie, kapelmistrz Zygmunta Augusta, kompozytor Wacław z Szamotuł i Maksymiliam Ciężki uczestnik Powstania Wielkopolskiego, kryptolog, który pracował nad złamaniem kodu niemieckiej Enigmy.
(fot. Sylwia Firlet)
Mój znakomity kolega po fachu, także pisarz Łukasz Bernady nie omieszkał zaprezentować najciekawsze zabytki miasta: kamienice ogromnego rynku pofranciszkański klasztor i kościół Św. Krzyża, kościół p.w. Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława. Ta piękna gotycka świątynia jest najstarszym zabytkiem miasta. Jej wnętrze zdobi wiele cennych zabytków z wizerunkiem Matki Bożej Pocieszenia Szamotuł na czele.To ikona ruska z XVII w. słynąca z cudów, koronowana przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Warto dodać że świątynia podniesiona została do rangi bazyliki mniejszej w dniu 13 maja 2014 r. przez Ojca Świętego Franciszka.
(fot. Sylwia Firlet)
Z innych zabytków na szczególną uwagę zasługuje Zamek Muzeum Górków z interesującymi zbiorami ikon i militariów. Tu odbywają się różne imprezy, lekcje muzealne, seminaria, koncerty, wystawy i konferencje. Na mnie duże wrażenie zrobiły ogromne rzeżby w drzewie- efekt "Wielkiego powrotu rzeżb" - międzynarodowego pleneru rzeźbiarskiego. To powrót do plenerów, które organizowano tu w na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ub. wieku. Każdego roku jest inny temat, a imponujące rzeźby zdobią różne miejsca w mieście. Kilkugodzinny spacer po mieście zakończyliśmy w ... restauracji w obok zamku. Prowadzi ją Milosz Acimović, bardzo miły pan przybyły z Bałkanów. Potrawy b. smaczne, głównie polska i bałkańska kuchnia. Ceny przystępne! Obiad na koszt SZOK-u!
(Przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, fot. Sylwia Firlet)
Gdy przybyliśmy do Ośrodka Kultury, gdzie trwały już przygotowania do mojego wykładu. W niedzielne popołudnie zwykle Polacy odpoczywają bądź udają się na spacer, ale nie w Szamotułach. Ciągle mnie coś zaskakiwało, że tu ludziom coś się chce i przychodzą do SZOK-u, by kogoś poznać, coś ciekawego dowiedzieć się o świecie, pasja z jaką oprowadzał mnie Łukasz Bernady, niezwykła gościnność i serdeczność z jaką spotykałem się w tym mieście. Nie pamiętam, mimo, że podobnych spotkań miałem w życiu kilka setek by gdziekolwiek przyjmowano mnie równie miło! Ten tłum ludzi na wykładzie (na taką frekwencję trzeba długo pracować! ), świetna organizacja, zadbanie o każdy szczegół, by gość był w pełni zadowolony to głównie zasługa organizatora imprezy Sylwi Firlet. I to Jej w szczególny sposób chciałem podziękować. Także mojemu koledze przewodnikowi Łukaszowi Bernady za prawdziwą ucztę duchową w obcowaniu z zabytkami i historią Szamotuł i oczywiście miłym i cierpliwym słuchaczom!
(Przed pomnikiem Maksymiliana Ciężkiego, fot. Sylwia Firlet)
Pragnę również pogratulować p. Piotrowi Michalakowi szefowi SZOK-u za to, że potrafił dobrać ludzi, którzy wiedzą na czym polega praca w placówce kultury.
Władysław Grodecki
Sylwia Firlet
Szamotulski Ośrodek Kultury
Instytucja Kultury
ul. Dworcowa 43
64-500 Szamotuły
tel. 61 29 21 307
fax 61 29 24 754
www.szok.info.pl