101. rocznica Fundacji Pomnika Na Wzgórzu Kaim
6 grudnia 1914 r. w dniu św. Mikołaja wojska austriackie zafundowały Krakowowi prezent szczególny jakim było odparcie wojsk carskich z pod bram miasta. Rosjanie okrążyli Kraków docierając do Wzgórza Kaim, ale go nie zdobyli. Twierdza Kraków nie została przez nich zdobyta, miasto ocalało. Rok później na szczycie wzgórza stanął obelisk. W ubiegłym roku w setną rocznicę historycznej bitwy obok pomnika odbyły się wielkie uroczystości. Uczestniczyli w nich m. in. konsulowie Austrii i Węgier. Tym razem do Bieżanowa przybyli przedstawiciele z Czech i Austrii w historycznych mundurach z czasów Franciszka Józefa I.
Uroczystości uświetnione zostały salwami armatnimi! A na zakończenie głos zabrali przedstawiciele lokalnych mieszkańców i ...
Udzielono i mnie głosu. Choć jako przewodnik (z braku krótkiego wykładu historycznego) mogłem przypomnieć o grudniu 1914 r., ale tym razem mówiłem o tym co wydarzyło się w lecie 1973 r. Reforma administracyjna włączono w granice Krakowa wiele okolicznych wiosek. Wyznaczający nowe granice planista nie uczynił tego zbyt precyzyjnie ( linia przebiegająca przez środek obelisku ).Jako geodeta, który realizował projekt poleciłem wkopać graniczniki przy cokole obelisku od strony Wieliczki włączając tym samym pomnik do Krakowa.