Tajemnice Krakowa

Kiedyś oprowadzałem turystę ze słonecznej Italii. W pewnej chwili stanęliśmy w Rynku Głównym u wylotu  ul. Sławkowskiej. Zachwycony turysta aż podskoczył z wrażenia, "czuję się jakbym był na Placu św. Marka w Wenecji; na wprost widzę słynną Campanilę ( tu Wieża Ratuszowa) w środku Pałac Dożów (Sukiennice), a po lewej stronie Bazylika św. Marka ( kościół Mariacki ). Rynek Krakowski z powodzeniem może konkurować nie tylko z "Salonem Europy" ( tak mówił o placu św. Marka Napoleon) ale i z innymi najpiękniejszymi placami świata.

O Krakowie napisano setki książek i tysiące artykułów. Stolicą Piastów i Jagiellonów zachwycali się w ciągu wieków odwiedzający to miasto mieszkańcy rozległych obszarów Rzeczypospolitej i cudzoziemcy. Dziś również ulegają jego czarowi fani piłki nożnej, dziennikarze, literaci i zwykli turyści. O Krakowie mówi się, że jest jedynym miastem w Polsce w którym "dziadek może opowiedzieć jak to miasto wyglądało w czasach jego dzieciństwa". Krakowa można uczyć się całe życie i ciągle coś nowego można tu odkryć. Jakie było moje zaskoczenie, gdy ostatnio dowiedziałem się, że Hotel "Stary" w pobliżu Rynku Głównego (ul. Szczepańska), gdzie zakwaterowała się reprezentacja Anglii na EURO 2012, to kamienica należąca kiedyś do Spółdzielni Krawieckiej "Dąbrowski". Tu mieścił się ekskluzywny Klub Seniora "Starówka", gdzie przez kilka lat co miesiąc miałem wykłady o tematyce geograficzno- podróżniczej. W tej kamienicy urodziła się moja koleżanka Barbara.

Gdy czterdzieści lat temu stawiałem pierwsze kroki jako przewodnik turystyczny, nie miałem "zielonego pojęcia", jak wyglądał Kraków przed najazdem hord mongolskich w 1241 r. Po odsłonięciu znacznej części piwnic obu Wag oraz Kramów Bogatych specjaliści z AGH przygotowali ekspertyzę stwierdzającą, iż relikty architektoniczne mogą stanowić znakomitą atrakcję turystyczną. Zakrojone na pół roku prace archeologiczne trwały 5 lat, a efektem tego było odsłonięcie bardzo ciekawej wystawy podziemnej: "ŚLADEM EUROPEJSKIEJ TOŻSAMOŚCI KRAKOWA".

Do Krakowa przybywają turyści głównie po to, by uczyś się historii, by poznać wspaniałe zabytki z czasów Piastów i Jagiellonów, a wystawa odsłania tajemnice tzw. "miasta przedlokacyjnego". W XIII w. gwałtowne zmiany w czasach lokacji miast na "prawie niemieckim" zwane "Rewolucją XIII W." Zmieniły się wówczas : prawo, struktury organizacji społecznej, układy urbanistyczne i życie codzienne.

Kraków założono wg. teorii ładu geometrycznego. Jest najdoskonalszą europejską realizacją miasta idealnego. Szkoda, że setki tysięcy turystów opuszczających po EURO 2012 nasz kraj nie zobaczyli Wawelu, Kościoła Mariackiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, czy wystawy w podziemiach Sukiennic.

Poniżej kilka migawek z Rynku Głównego- widok z tarasu Sukiennic.