Wakacje Kasi w Polsce

Juz po raz trzeci w 2011 r. Kasia odwiedziła Polskę. To dobrze, że uczęszcza do szkoły niemiecko-polskiej, że chętnie przyjeżdża do Krakowa, że podoba się jej Nad Wisłą, w Polsce. Za każdym razem coś nowego ogląda, poznaje inne miejsca, innych ludzi.Mimo zaledwie 6 lat Kasia świetnie mówi i pisze po polsku, a to bardzo ułatwia jej kontakt nie tylko z dziećmi, ale i dorosłymi. Tym razem Kasia odwiedziła Żywiec, Paleśnicę k. Zakliczyna, Jamnę,Dębicę, Brzeźnicę k/Dębicy i oczywiście zatrzymała się kilka dni w Krakowie.

Od wielu lat przyjaźniłem się z Bogdanem, który bardzo lubił podróżować. Dwukrotnie wraz z żoną i dziećmi był na wyprawie trampingowej w Turcji i raz w Hiszpanii. Od czasu, gdy 10 lat temu kupił trochę zaniedbane gospodarstwo w Paleśnicy, zaczął tam jeździć niemal w każdy weekend. Czy tam odpoczywa? Biedne, popadające niegdyś w ruinę gospodarstwo dzięki ogromnemu wysiłkowi, Ani, Bogdana, jego brata i licznych przyjaciół, którzy są tutaj zapraszani, zamienia się w piękny obiekt turystyczny, gdzie można zatrzymać się i kilkanaście osób. Jadąc tam myślałem, że zobaczę mały domek, może jakąś altanę na grilla, ogródek z kwiatkami, a tymczasem... Tam gdzie kiedyś był dość stromy stok, dziś są prawie poziome tarasy. Jest plac zabaw dla dzieci, altanka z kominkiem na grilla, przebudowany dom i zabudowania gospodarcze. Jest dużo drzew, krzewów ozdobnych, trochę drzew owocowych, klombów kwiatowych, a nawet kapliczka Matki Boskiej. Ciągle tu coś przybywa, ciągle gest tu wielki plac budowy. A niedaleko stąd w Jamnej Bacówka należąca do Uniwersytetu Im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ośrodek Dominikanów.

U Bogdana w Paleśnicy:

W Dębicy- Latoszynie:

(most na rz. Ostrej)

(Na grzybach)

Na Wsi - na budowie autostrady:

Na wsi:

Obóz zagłady Pustków. Na terenie wsi Brzeźnica, w pobliżu granicy z Paszczyną powstał w czasie wojny obóz zagłady- patrz tablica. zdjęcie 4724 ! W pobliżu góry, kilka lat temu rozpoczęto rekonstrukcje dawnych zabudowań obozowych. Uporządkowano ocalałe obiekty obozowe, wybudowano alejki spacerowe.Ufundowanorównieżna Górze Śmierci "Drogę krzyżową".

Na Górze Śmierci: