Wystawa “Na Obcej Ziemi” w Warszawie.

Galeria DKKadr

DN.08.11.2007 O GODZ. 18.00

 zaprasza na wernisaż i spotkanie z autorem

WYSTAWY FOTOGRAFII 

NA OBCEJ ZIEMI

DZIEJE POLAKÓW W ¦WIECIE

WŁADYSŁAWEM GRODECKIM

Wystawa jest owocem 35 lat wędrówek po świecie 

            Można zobaczyć przerażające, pełne grozy, ale i nieopisanego piękna  krajobrazy pustyni syryjskiej,  życie mieszkańców „Otwartych przestrzeni” i pionierską pracę polskich inżynierów, wykonujących najnowocześniejszą na świecie triangulację w dorzeczu Tygrysu i Eufratu.  Obok są migawki  porażającej  nędzy  ulic Kalkuty, lepianki leprozorium O. Mariana Żelazka w Puri i cuda architektoniczne Khajuraho i Ellory!  W innym miejscu są zdjęcia wybitnych dzieł inżynierskich; najwyżej położonej na świecie kolei w Andach, zaprojektowanej przez polskiego inżyniera Ernesta Malinowskiego, słynny Kanał Panamski i WTC przed 11 września 2001 i po jego zburzeniu!

Zachwyt budzi przyroda; Parki Narodowe USA,  „pochód dżungli w Kambodży”, krajobrazy Australii,  i zwierzęta afrykańskiej sawanny. Ducha danej ziemi wyczuwa się w twarzach ludzi starych, schorowanych, ale także pięknych kobiet i roześmianych dzieci!

Głównym  tematem tej wystawy są jednak polonica. Można więc oglądać pracę polskich misjonarzy w Afryce i w Azji,  dzieła polskich inżynierów, pomniki znanych Polaków i polskie cmentarze.

 

WŁADYSŁAW  GRODECKI, zamieszkały w Krakowie jest absolwentem Politechniki Warszawskiej (1963-68r.) Kartograf, przewodnik turystyczny, dziennikarz, podróżnik; odbył wiele wypraw w najbardziej odległe zakątki świata. Na szczególną uwagę zasługuje półtoraroczny pobyt na pustyni w Iraku (1975-76r. ), samotna wyprawa przez Europę, Azję i Afrykę (1997-98) i trzy samotne wyprawy dookoła świata.

  Poza aspektem poznawczym i przygodowym, najważniejszym celem każdej wielkiej wyprawy były wizyty w ośrodkach polonijnych, oraz  poszukiwania polskich cmentarzy, grobów i  dokonañ polskich inżynierów, artystów, przyrodników, naukowców i misjonarzy.