Akt zawierzenia Chrystusa za Króla i Pana Polski

Akt Zawierzenia Chrystusa za Króla Pana to niezmiernie ważny akt w dziejach naszego narodu. Jego celem jest odnowa moralna i religijna narodu. Zahamowanie procesu laicyzacji tak powszechnego w Europie Zachodniej, ta iskra odnowy życia wychodzi z Polski Uroczus-tości zbiegły się z 1050 leciem Chrztu Polski.

W przeddzień Niedzieli Miłosierdzia Bożego 19 listopada 2016 r. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach miała miejsce uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata zamykająca rok liturgiczny przed I niedzielą Adwentu. Były to obchody Imtronizacji Jezusa na Króla Polski. W wydarzeniu brał udział prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele rządu, wielu biskupów i pielgrzymów z kraju i z całego świata. Było to uroczyste zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia. Mszy świętej przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, homilię wygłosił bp. opolski Andrzej Czaja. Jubileuszowy Alt był proklamowany tuż po Eucharystii.

Przy pięknej słonecznej pogodzie przed Bazyliką Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach zgromadziło się ok. 80.tys wiernych (może nawet 100 tys. wiernych)