XI Przewodnickie spotkania przy miedzy
Wydawało się, że nikt nie potrafi tak znakomicie przygotować doroczne spotkanie przewodników małopolskich i śląskich jak Krzysztof Chudzik z Chrzanowa To już XI tego typu impreza. Kilkakrotnie przewodnicy ze Sławkowa dopominali się by im powierzyć organizację kolejnego spotkania. Mało kto wierzył, że zdołają dorównać Krzyśkowi, a jednak!
(Biała Przemsza)
XI PRZEWODNICKIE
„SPOTKANIA PRZY MIEDZY”
KOŁO PTTK SŁAWKÓW przy O/PTTK CHRZANÓW
2 kwietnia 2016 (sobota)
Przyjazd autokarów do Sławkowa (parking przy MOK ul. Młyńska 14) – zwiedzane miasta:
1. Dolina Białej Przemszy,
2. zabudowania dawnej walcowni, zespół zabudowań dawnego młyna, dawny browar,
3. ruiny zamku biskupów krakowskich z II połowy XIII wieku , „Lamus” dwór biskupi z XVI wieku,
4. dawna bożnica z 1896 r.,
5. kaplica p.w. św. Jakuba z 1836,
6. rynek o średniowiecznym układzie architektonicznym z ratuszem,
7. Dział Kultury Dawnej Miejskiego Ośrodka Kultury
7. kościół paraf. p.w. św. Podwyższenia Krzyża Św. i Św. Mikołaja z I połowy XIII wieku, plebania z
końca XVII wieku
8. obiad w zabytkowej Austerii – drewnianej karczmie z 1781 r.
9. Sala Widowiskowa MOK – przywitanie przez burmistrza miasta Rafała Adamczyka, prelekcje dotyczące miasta Sławkowa, poczęstunek, występ Kapeli Okazjonalnej „Oj Dana”, prelekcje przyrodnicze, podsumowanie spotkania
Zdjęcia Juliana Ślusarczyka
Choć w ogólnopolskim "Rankingu Samorządów 2015" Sławków zajął drugie miejsce w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich w zakresie wykorzystania środków unijnych, jednak miasto robi dość przygnębiające wrażenie. Widać, że coś się robi, ale starych walących się domów jest tu b. dużo. Kiedś miasto należało do województwa małopolskiego, ale ludność w referendum wypowiedziała się za Śląskiem. Czy to był dobry wybór? Zawsze w przeszłości Sławków był związany z Krakowem i dla stolicy Jagiellońskiej metropolii było to bardzo ważne miasto. Znane przysłowie mówi "Na sławkowskim chlebie Kraków zbudowano", a jedna z głównych ulic miasta to ulica Sławkowska. W tym regionie znajdowały się także bogate złoża srebra i ołowiu. Co pozostało z dawnej świetności? Jak mi powiedział burmistrz Sławkowa p. Rafał Adamczyk największym nieszczęściem jego miasta jest to, że niemal zawsze znajdowało się przy granicy, a obecnie jedna z głównych dróg łączących Kraków i Śląsk omija Sławków. Rzadko więc ktokolwiek tu się zatrzymuje. Najlepszym dowodem tego był fakt ogromnego zdziwienia mieszkańców, była nasza ok.150 osobowa grupa.
1) Przez miasto przepływa Biała Przemsza, o zupełnie naturalnych brzegach. Warto wspomnieć o jednym z pierwszych w Polsce naturalnych inkubatorów pstrąga.
2) Przez Sławków przebiega Europejski Szlak Świętego Jakuba - najsłynniejszy w Europie szlak pielgrzymkowy.
3) Ruiny zamku biskupów krakowskich, historyczna zabudowa Rynku i prawdziwa perła architektury - kościół pw. Podwyższenia Krzyża.