Tułacze losy zapomnianych dzieci Sybiru

WERNISAŻ wystawy Zapomniane Dzieci odbył się 12. lutego 2013 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Na początek kilka migawek z wernisażu autorstwa Józefa Wieczorka: Tułacze losy zapomnianych dzieci Sybiru na wystawie Władysława Grodeckiego. (proszę kliknąć na zamieszczony link).

Zapraszamy również na krótki filmik, pokazujący fragment występu Władysława Grodeckiego: www.youtube.com/watch?v=PeOZiQPTQTo

Wystawa ma charakter dokumentalny i refleksyjny. To efekt ok. 40-letnich wędrówek po świecie krakowskiego podróżnika Władysława Grodeckiego. Część z nich wiodła „śladami Polaków", w szczególności wojennej tułaczki polskich dzieci po Syberii, Azji Środkowej, Iranie, Indiach, Bliskim Wschodzie, Afryce Wschodniej, Meksyku i Nowej Zelandii ( np. Samotna wyprawa Dookoła świata 2002 - 2003 , dla uczczenia 60ROCZNICY POLSKIEGO WYCHODŹSTWA Z ROSJI ). Wystawa poświęcona jest przypomnieniu tamtych okropnych czasów, części naszej historii; wygnaniu, deportacji, ludobójstwu, robót przymusowych, a zwłaszcza wojennej i powojennej tułaczce, najmłodszych, niewinnych, polskich dzieci. Zamiast uczyć i bawić się beztrosko zostały w mroźną lutową noc 1940 r. zerwane ze snu, załadowane do bydlęcych wagonów i wywiezione za Koło Polarne lub na Syberię. 70 lat temu w konsekwencji agresji Niemiec na Rosję bolszewicką i tzw. amnestii niewielkiej części z nich udało sięopuścić „nieludzką ziemię". Niestety nie był to kres ich koszmarnej tułaczki. Najpierw znalazły schronienie w dziesiątkach obozów w Azji i Afryki oraz Meksyku i Nowej Zelandii, a po wojnie w Wlk. Brytanii, USA, Australii, Kanadzie i w Polsce...


Scenariusz wernisażu wystawy fotograficznej „ZAPOMNIANE DZIECI":

1) Powitanie gości.

2) Krótki recital pieśni patriotycznych solistki zespołu „Solidarni"- Teresy Zaremby- Piwowarskiej.

3) Prezentacja wystawy w wykonaniu Władysława Grodeckiego

4) Wystąpienie Macieja Wojciechowskiego reżysera filmowego połączone z pokazem filmu „DZIECI ISFAHANU"

5) Panel dyskusyjny z udziałem:

  • Ks. Januarego Liberskiego
  • Ks. dr Stanisława Zyśka
  • Omara Farisa
  • Lecha Trzaski - ( mieszkaniec b. obozu Valivade w Indiach )
  • Stanisława Henderek- ( mieszkaniec b. obozu w Valivade w Indiach )

Dyskusję poprowadzi Władysław Grodecki.

Informacje o autorze wystawy, uczestnikach panelu dyskusyjnego i innych osobach uświetniających wernisaż:

1) Władysław Grodecki - autor wystawy, kartograf, dziennikarz, przewodnik po Krakowie i województwie małopolskim, podróżnik ( 4 wielkie, samotne wyprawy, w tym 3 dookoła świata i ok. 100 innych. Ponad 100 odwiedzonych krajów! ) Autor setek artykułów w prasie krajowej i zagranicznej, wywiadów, wystaw, spotkań, uczestnik festiwali podróżników, organizator wielu wypraw do bliższych i dalszych krajów świata itp. Z ogromną pasją wędrował do miejsc ważnych dokonań polskich inżynierów, pól bitewnych i polskich cmentarzy. Z ponad 150 miejsc przywiózł ziemię na Kopiec J. Piłsudskiego na Sowińcu. W 2008 r. kierował pracami 35 osób przy odnowie polskich cmentarzy na Wołyniu.

Od 10 lat prowadzi Klub Podróżnika w CK „Dworek Białoprądnicki" Patrz. www.grodecki.pl

2) Ks. January Liberski - misjonarz, pierwszy polski fideidonista. 40 lat pracował w Afryce, duszpasterz 60 parafii . Po powrocie z Zimbabwe 2 lata spędził w Kazachstanie. Jeden z najbardziej zasłużonych polskich misjonarzy w historii. Bliski współpracownik ks. kard. Adama Kozłoweckiego. W czasie pobytu w Afryce poznał wielu Sybiraków.

3) Ks. dr Stanisław Źyśk - misjonarz werbista, były Generalny Wikariusz w Livingstone ( Zambia ) . Proboszcz Parafii Św. Antoniego w Brzegach k. Zakopanego.

3) Omar Faris- Prezes Polsko- Arabskiego Stowarzyszenia Społeczno- Kulturalnego. Przewodniczący Palestyńskiej Koalicji na Rzecz Prawa do Powrotu. Absolwent Politechniki Krakowskiej, ekspert od technologii ropy i gazu. Członek Zarządu Cechu Spożywczego.

4) Maciej Wojciechowski- reżyser filmowy.

5)Teresa Zaremba- Piwowarska - solistka zespołu „Solidarni" . Radna Dz. XVI. W Kraków- Nowa Huta.

6) Lech Trzeska - Sybirak, mieszkaniec byłego obozu w Valivade w Indiach.

7) Stanisław Handerek - Sybirak, mieszkaniec byłego obozu w Valivade w Indiach.

Zapraszamy również do obejrzenia relacji z występów pozostałych gości wernisażu: