Jubileuszowy zlot stulecia harcerstwa - Kraków 2010

Nigdy nie byłem harcerzem, dobrze to czy źle? Trudno mi wiec wypowiadać sie jakie bylo harcerstwo w PRL-u, jakie jest w III RP? Nie wolno jednak kwestionować ogromnej roli skautów wnaszej najnowszej historii.

Jakie były początki skautingu?

W 1908r. gen. lord Robert Baden Powell napisał "Scauting for Boys", który stał się "biblią" skautingu.Ojcem polskiego skautingu był Andrzej Małkowski, który dwa lata później przetłumaczył ją na j. polski i założył we Lwowie pierwsze drużyny harcerskie. Andrzej Małkowski był członkiem Zarzewia i Sokoła, wysłannikiem J. Piłsudskiego do R. Dmowskiego i żołnierzem J. Hallera. Zginął tragicznie w Cieśninie Messynskiej w 1919 r. W Krakowie uczęszczał do szkoły, ma płytę pamiątkową i może doczeka się prawdziwego pomnika?

Sto lat po stworzeniu pierwszych druzyn harcerskich Lwów niestety znalazł się w granicach innego państwa i młodzi skauci wybrali Krakówby uczcić wielki jubileusz. Stało się to w dniach 16-24 sierpnia 2010 roku. Do Krakowa przybyło ok. 10 tys. harcerzy z całej Polski. W tym czasie Błonia krakowskie pokrył las namiotów, o czym świadczą poniższe zdjęcia!