Uroczystości pod Kopcem Józefa Piłsudskiego, 5.08.2007

Uroczystości składania ziem pod Kopcem Józefa Piłsudskiego w dniu 5 sierpnia 2007 r.

W ciepły niedzielny wieczór 5 sierpnia 2007r. z okazji 70 rocznicy ukończenia sypania Kopca Józefa Piłsudskiego i 140 rocznicy urodzin Marszałka odbyła się na Sowińcu w Krakowie podniosła uroczystość składania ziem z polskich mogił rozsianych po całym świecie...

 ZIEMIA Z MOGIŁ POLSKICH SIEROT NA KOPCU J. PIŁSUDSKIEGO

 

 

„ Ojców naszych, ziemio święta,

ziemio wszelkich cnót i czynów

tyś na wskroś jest przesiąknięta

krwią ofiarną twoich synów!”

( Władysław Bełza )

 

W ciepły niedzielny wieczór 5. sierpnia 2007r. z okazji 70. rocznicy ukończenia sypania Kopca Józefa Piłsudskiego i 140. rocznicy urodzin Marszałka odbyła się na Sowińcu w Krakowie podniosła uroczystość składania ziem z polskich mogił rozsianych po całym świecie.

 

Członkowie Komitetu Odnowy Kopca J. Piłsudskiego złożyli w stożku Mogiły- Mogił ziemie z 21 miejsc; pól bitewnych, z polskich mogił i z obszaru działalności różnych polskich instytucji na całym świecie; głownie z mogił polskich sierot, które wraz armią Władysława Andersa 65 lat temu opuściło „nieludzką ziemię”.

Już od 10 lutego 1940 roku nastąpiły masowe deportacje ludności cywilnej na Sybir i za koło polarne. Gdy hitlerowcy w czerwcu 1941 r. wkroczyli na teren Rosji sowieckiej – Stalin zdążył wymordować dziesiątki tysięcy polskich oficerów i inteligencji. Mimo, że później nastąpiła tzw. amnestia , tylko ok. 100 tys. mężczyzn i 37 tys. kobiet i dzieci opuściło Rosję. Mimo apelu polskich władz rządy USA i Wlk. Brytanii nie przyjęły polskich sierot. Pierwszym krajem, który to uczynił były Indie. Część dzieci znalazło schronienie w Libanie, Meksyku i w Nowej Zelandii. Najwięcej, bo 22 obozy były w Afryce Wschodniej i stamtąd pochodziła większość ziem ( z cmentarzy: w Nairobi, Tengeru, Morogoro, Dar es Salam, Lusace, Livingstone, Greandale, Marandeli, i Oudshorm i z polskiej szkoły w Digglefoldzie)

W Nowej Zelandii przed laty nakręcono film „Dzieci Pahiatua”, a kilka lat temu dwie młode panie – Aneta Naszyńska i Jagna Wright z Wielkiej Brytanii – na zamówienie fundacji „Czego nigdy nie powinniśmy zapomnieć” zrealizowały film dokumentalny „A Forgotten Odysey” ( „Zapomniana odyseja” ) o tragicznych losach blisko dwóch milionów Polaków, którzy w bydlęcych wagonach zostali wywiezieni w głąb Rosji. Tylko dlatego, że byli Polakami, zostali skazani na katorżniczą pracę , bytowanie w potwornych warunkach, na powolną zagładę!

Od ich wyjścia minęło 65 lat . Utracili ojczyznę, dobytek, bliskich, doświadczyli niewyobrażalnych cierpień i upokorzeń, także po opuszczeniu Rosji.

Niestety nawet w demokratycznej III Rzeczypospolitej nikt nie podjął się realizacji podobnego dokumentu… Te setki tysięcy zamordowanych i zatraconych w sowieckich łagrach Polaków, żołnierzy armii Wł. Andersa i „tułaczych dzieci” mają prawo do naszej pamięci!

 

5 sierpnia br. o 19.30 specjalnymi autobusami MPK pod Kopiec przybyło ok. tysiąc żołnierzy i ok. 300 uczestników Marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej. Młodzież i dorośli z całej Polski było świadkami wzruszających chwil. W asyście szwadronów konnych, ułanów wkroczyły na plac przed Kopcem poczty sztandarowe organizacji społecznych, niepodległościowych i Armii Krajowej.

Gdy przebrzmiały dźwięki hymnu narodowego głos zabrali kolejno: Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Prezydent Krakowa, Wojewoda Małopolski i inni. Odczytano list Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Podsumowania dokonań przy Kopcu w ostatnim ćwierćwieczu dokonał Jerzy Bukowski i Gen. Brygady O. Adam F. Studziński.

Po odczytaniu Apelu Poległych i odśpiewaniu Roty nastąpiło złożenie ziem. Uczynili to: Alicja Kondraciuk- aktorka uświetniająca swymi znakomitymi recytacjami wiele uroczystości patriotycznych nie tylko w Naszym Mieście, Edward W. Jankowski – Prezes Małopolskiego Związku Piłsudczyków, Maria Michta, Włodzimierz Śliwczyński - niezwykle zasłużony Opiekun Kopca i piszący te słowa Władysław Grodecki, który w trakcie swych wędrówek po świecie odwiedzał polskie cmentarze i przywoził ziemię do Krakowa )

Ziemię poświęcił O. Adam . Końcowym akcentem uroczystości było złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez delegacje instytucji miejskich, samorządowych i niepodległościowych. A potem zabrzmiała I Brygada.

Uroczystości pod Kopcem J. Piłsudskiego w przeddzień rozpoczęcia 42 MARSZU SZLAKIEM I KOMPANII KADROWEJ zakończyły obchody 70-lecia ukończenia sypania Kopca i były refleksją nad naszą niebyt odległą przeszłością i szczególną okazją do przypomnienia o agresji bolszewickiej 17. września 1939 r. i jej konsekwencji.

 

Władysław Grodecki

MOGIŁA MOGIŁ

Historyczne wydarzenie jakim było Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. spowodowało niesłychaną euforię radości . W wielu kręgach społeczeństwa pojawiały się różne idee upamiętnienia tego wydarzenia Najciekawszy projekt przedstawił F Superman: „…nawiązując do tradycji przystąpmy do budowy wspólnego pomnika – olbrzyma… Wybierzmy miejsce tuż przy mieście , dominujące i łatwo dostępne”.

Tym dominującym i łatwo dostępnym miejscem decyzją Związku Legionistów Polskich z marca 1934 r. został potężny masyw Sowińca w Krakowie. Postanowiono również, że kopiec będzie nosił imię J. Piłsudskiego. 5 lipca Rada Miasta projekt uchwaliła. Monument o średnicy 111 m. i 36 m. wysokości zaprojektowany przez F. Mączyńskiego rozpoczęto sypać 6 VIII 1934r. w 20 rocznicę wymarszu Kadrówki. Do Krakowa przybywały tysiące ludzi, kupowali pamiątki, znaczki, wywozili ziemię w taczkach, a w urnach przywozili ziemię z miejsc uświęconych krwią bohaterów powstań narodowych. z pól bitewnych, z mogił emigrantów, zesłańców i z obszaru działalności różnych polskich instytucji na całym świecie. Wiele z nich posiadało wybitne walory artystyczne, a było ich na wystawie w marcu 1936 r. ponad 3 tysiące.

NISZCZENIE I ODNOWA

Po wojnie wszystko co było związane z J. Piłsudskim niszczono. Ten los spotkał i kopiec. W 1953 r. przy pomocy czołgu ściągnięto granitową płytę z Krzyżem Legionowym i zaczęto go obsadzać szybko rosnącymi drzewami, by znikł z panoramy Krakowa.

Zapewne tak nieoczekiwane i niezwykłe wyniesienie biskupa Krakowa na najwyższy urząd w Kościele legł u źródeł zmian i w tej dziedzinie. Kard. Karol Wojtyła syn legionisty wielokrotnie wspierał legionistów. W liście do płk. J. Herzoga legionisty I brygady napisał m. in.: „Wołanie o szacunek dla pomników przeszłości, m. in. dla pomnika J. Piłsudskiego na Sowińcu jest w pełni uzasadnione.”

Ówczesny Przewodniczący Rady Państwa Henryk Jabłoński poparł inicjatywę wycięcia drzew z kopca, a 23 czerwca 1980r. przy T.H.M.H. i Z.K. powołany został do życia Obywatelski Komitet Opieki nad Kopcem J. Piłsudskiego.

Wokół płk. J. Herzoga skupiła się garstka „szaleńców”, która cały wolny czas spędzała przy taczkach, poświęcając własne środki finansowe i sprzęt by ratować niszczejący kopiec. Warto więc przypomnieć ich nazwiska: Zofia Bigaj, Władysław Zielski, Witek Tukałło, Włodek Śliwczyński, Adaś Słupek, Jurek Bukowski, Andrzej Fischer czy piszący te słowa Władysław Grodecki. To w znacznej mierze dzięki nim kopiec istnieje do dziś, bo w latach 1980-90 kopiec odnawiano wyłącznie siłami społecznymi. Później, aż do dziś robią to firmy specjalistyczne z funduszy miejskich i państwowych..

ZIEMIE Z CAŁEGO ŚWIATA

Po 1980 roku przywrócono tradycję składania ziem. Symboliczna wymowa wysypywanej ziemi z różnych mogił spowodowała, że Kopiec zaczęto nazywać Mogiłą Mogił.

Ziemia jest największą , wartością , ziemia nas żywi , a po śmierci przyjmuje do swego łona. Ziemia porównywana jest do „matki”. Naród bez ziemi to naród tułaczy, a sprzedawanie ziemi jest niewybaczalną zbrodnią. Tylko polską ziemię przy okazji każdej pielgrzymki całował Ojciec Święty Jan Paweł II. Spoczywanie w niej to wielki przywilej!

Wysypywana na kopcu ziemia choć często pobrana daleko od Wisły jest także polską ziemią, bo przesiąknięta jest krwią polskiego żołnierza i potem polskiego rolnika, inżyniera, profesora i misjonarza, a więc i tych co żyli i umierali przy osuszaniu bagien kanadyjskiej Manitoby, karczowaniu lasów brazylijskiej Parany, budowie kolei i dróg w Andach itp.

 

UROCZYSTOŚCI ROCZNICOWE

 

9 lipca br. minęła 70 rocznica zakończenia sypania Kopca. Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się 15. czerwca składaniem ziem z polskich mogił z całego świata przez młodzież szkół krakowskich, a w rocznicę wymarszu Kadrówki odbyły się największe po wojnie uroczystości przy kopcu J. Piłsudskiego. 5 VIII po mszy św. w Katedrze na Wawelu i lekcji śpiewaniu pieśni patriotycznych w Rynku Głównym odbył się pod kopcem capstrzyk z udziałem przedstawicieli Najwyższych Władz w Państwowych i Kompani Honorowej Wojska Polskiego. Zaś 6 sierpnia przy okazji wymarszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej na płycie Rynku Głównego odbyła się ogólnopolska przysięga wojskowa.

 

Władysław Grodecki

 

 

ZIEMIE DO ZŁOŻENIA W KOPCU J. PIŁSUDSKIEGO

W DNIU 5 SIERPNIA 2007 R.

 

 

I

 

1. Z CMENTARZA W NAIROBI- LANGATA ( KENIA ) Z GROBU ADAMA NAZAREWICZA ( KWATERA POLSKICH DZIECI UCHODŹCÓW Z „NIELUDZKIEJ ZIEMI” Z CZASÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ) (5)

2. Z CMENTARZA W DAR ES SALAM ( TANZANIA) – KWATERA POLSKICH DZIECI UCHODŹCÓW Z „NIELUDZKIEJ ZIEMI”

3.Z CMENTARZA KOMUNALNEGO W LUSACE ( ZAMBIA ) ( 6 ) KWATERA POLSKICH DZIECI UCHODŹCÓW Z „NIELUDZKIEJ ZIEMI” (7)

4.Z CMENTARZA W LIVINGSTONE ( ZAMBIA ) „KWATERA POLSKICH DZIECI UCHODŹCÓW Z NIELUDZKIEJ ZIEMI” (8)

5.Z CMENTARZA W GREANDALE W HARARE (ZIMBABWE ) „KWATERA POLSKICH DZIECI UCHODŹCÓW Z NIELUDZKIEJ (9)

6.Z CMENTARZA W MARANDELA W ZIMBABWE(II WOJNA ŚWIATOWA) (11)

7. Z POLSKIEJ SZKOŁY Z II WOJNY ŚWIATOWEJ W DIGGLEFOLDZIE (ZIMBABWE) (10)

8. Z CMENTARZA KATOLICKIEGO POLSKIEJ KWATERY W PAPEETEE ( GROBY EMIGRANTÓW POLSKICH W POLINEZJI ) (15)

9. Z CMENTARZA ŻOŁNIERZY PACYFIKU NA OAHU ( HAWAJE ) GROBY POLSKICH ŻOŁNIERZY! (22 )

10. Z POLSKIEGO CMENTARZA W PANNIE MARII, NAJSTARSZEJ POLSKIEJ PARAFII W USA ( 1854R. ) ( 13 )

11. SPOD POMNIKA KATYŃSKIEGO W NEW JERSEY (USA ) 19)

12 . Z POLSKIEJ FATIMY „SANKTUARIUM MARYJNEGO „ W USA (20 )

13. SPOD POMNIKA KATYŃSKIEGO W TORONTO ( KANADA) ( 14)

14. Z POLSKIEGO CMENTARZA W VANESSIE K. LONDON W KANADZIE. ( 18)

15.Z KWATERY ŻOŁNIERZY AK NA CMENTARZU ŚW. DUCHA W WINNIPEGU ( KANADA ) ( 31)

 

  1. Z GROBU BOLESŁAWA JASIŃSKIEGO Z CMENTARZA MT. CARMEL W CHICAGO- POLSKIEGO ŻOŁNIERZA Z CZASÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ (OBOK GROB ALFONSO CAPONE ) (29)

  2. SPOD POMNIKA POLSKIEGO ŻOŁNIERZA W PARKU LUDOWYM W BERLINIE. ( 33)

18. SPOD BRAMY BRANDENBURSKIEJ.( 36)

19. ZGROBU HIERONIMA MIĄCA– ZWZ- AK, LAS CZARCIE POLE- ROZTOCZE) (32)

20. ROTUNDA ZAMOJSKA – MAUZOLEUM ZIEMI ZAMOJSKIEJ ( NIEMCY ZAMORDOWALI OK. 30 TYS. POLAKÓW ) (34)

21. NALIBOKI – MIEJSCE ZAMORDOWANIA 127 MIESZKAŃCÓW PRZEZ PARTYZANTKĘ SOWIECKĄ W 1943 R.( 2) (zamiast Tatarowa.)

 

 

ZIEMIE DO ZŁOŻENIA W KOPCU J. PIŁSUDSKIEGO

W DNIU 15 VI 2007 R.

1. Z CMENTARZA POLAKIEGO W LORETO - ITALIA

2. Z HARBINA W (CHINACH), Z ANONIMOWEGO POLSKIEGO GROBU

3. Z CMENTARZA WOJENNEGO W DELHI ( INDIE), Z GROBU POLSKIEGO ŻOŁNIERZA, SIERŻANTA INDRIANA R

4. Z CMENTARZA W JOHANESBURGU Z GROBU EDWARDA DE VIRION (ZASŁUŻONEGO DZIAŁACZA POLONIJNEGO W RPA)

5. Z CMENTARZA WOJENNEGO W KANCHANABURI ( TAJLANDIA ) GROB NIEZNANEGO POLSKIEGO ŻOŁNIERZA PRACUJĄCEGO PRZY BUDOWIE „KOLEI ŚMIERCI”.

6. Z GROBU INŻ. KAZIMIERZA GZOWSKIEGO – PIERWSZEGO DYREKTOWA PARKU NARODOWEGO NIAGARA W KANADZIE

7. Z MAI MOANA, PRYWATNEJ WYSPY STANA WIŚNIEWSKIEGO W ATOLU BORA BORA (POLINEZJA FRANCUSKA )

8. Z GROBU ERNESTA MALINOWSKIEGO Z CMENTARZA PREZBITERO NUESTRO W LIMIE

9. Z GROBU EDWARDA CHABICHA ZAŁOŻYCIELA PIERWSZEJ POLITECHNIKI W PERU (CMEMTARZ PREZBITERO NUESTRO W LIMIE)

10. SPOD POMNIKA ERNESTA MALINOWSKIEGO W PRZEŁECZY TICLIO 4818 MNPM.

11. Z POLSKIEGO OŚRODKA MŁODZIEŻOWEGO W BUENOS AIRES ( ARGENTYNA )

  1. Z GROBU IGNACEGO DOMEYKI- CEMENTARIO GENERAL W SANTIAGO

  2. 13. Z GROBU KLARY SIECZKOWSKIEJ Z CMENTARZA MT. OLIVET W DETROID – PATRIOTKI, DZIAŁACZKI POLONIJNEJ W USA

  1. Z GROBÓW POLSKICH OSADNIKÓW Z 1817R ( CMENTARZ PINE RIDGE) NAD RZEKĄ CZERWONĄ W MANITOBIE ( KANADA )

  1. Z KWATERY ŻOŁNIERZY AK NA CMENTARZU SW. DUCHA W WINNIPEGU (KANADA )

16. REMISANTY Z MIEJSCA PRZEJŚCIA J. PIŁSUDSKIEGO Z ROSJI CARSKIEJ DO GALICJI W 1901 R.

 

 

 

WSZYSTKIE ZIEMIE ZEBRANE ZOSTAłY PRZEZ WŁADYSŁAWA GRODECKIEGO!